Healthy Food for Under $1!

14 Apr

10 Healthy Foods Under $1

Even with rising food prices, it’s possible to shop for healthy foods without spending a fortune.  Read this article from WebMD.Com with 10 healthy and delicious foods you can get for $1 or less! 
 
Reviewed by Louise Chang, MD

Most of us don’t need to hear it or read it … we have felt it in our wallets every time we’ve gone to the grocery store. But just because food prices are rising doesn’t mean you can’t make healthy food choices.

The good news is that many foods that are good for you are also cheap. Here is our list of the top healthy foods you can find in your grocery store for under a dollar.

Recommended Related to Food and Recipes

Peaches: A Sun-Kissed Summer Fruit

Bite into a juicy peach this summer, and savor a whole range of healthy benefits. This member of the rose family is not only low in calories (one cup, sliced, has just 60), it’s also packed with potassium — a medium peach has 285 milligrams (about 5% of your RDA). Potassium is essential for the proper functioning of the body’s cells and for maintaining a balance of fluids and electrolytes, important for nerve signaling, muscle contraction, and metabolism. Peaches are also an excellent source…

Read the Peaches: A Sun-Kissed Summer Fruit article > >

Prices may vary based on the store, location, and time of year.

1. Apples

Great for: Snacks, green salads, main dish salads, and fruit salads.

What’s a serving? 1 large apple.

Price per serving: About $1. Apples sell for about $1.99 per pound, and an extra large crisp apple weighs about 1/2 pound.

Nutrition Info per serving: 117 calories, 5 grams fiber, 17% Daily Value for vitamin C, and 7% Daily Value for potassium.

2. Bananas

Great for: Snacks and fruit salads, yogurt parfaits, and smoothies.

What’s a serving? 1 banana.

Price per serving: About 45 cents. Bananas sell for about $0.89 per pound, and a large banana weighs about 1/2 pound

Nutrition Info per serving: 121 calories, 3.5 grams fiber, 14% Daily Value for potassium (487 mg), 20% Daily Value for vitamin C.

3. Baby Carrots (in bags)

Great for: Snacks, casseroles, stews, veggie platters, and side dishes.

What’s a serving? About 1/2 cup or 2 ounces raw.

Price per serving: 19 cents. A 16-ounce bag costs about $1 on sale and contains about 8 servings (2 ounces each).

Nutrition Info per serving: 27 calories, 2 grams of fiber, 200% Daily Value for vitamin A, and 7% Daily Value for vitamin C.

4. Canned Beans

Great for: Green salads, casseroles, stews, and chili. Types of beans range from 50% less sodium kidney beans and black beans to white beans and garbanzo beans.

What’s a serving? Each can contains about 3.5 (1/2-cup) servings.

Price per serving: About 28 cents. You can buy a 15-ounce can for about $1 on sale.

Nutrition Info per serving: About 120 calories (for kidney beans), 7 grams protein, 6 grams fiber, and 6% Daily Value for calcium, and 10% Daily Value for iron.

5. Canned Tomatoes

Great for: Italian and Mexican recipes, chili, stew, and casseroles. Flavor options range from no-salt-added sliced stewed tomatoes to diced tomatoes with garlic and olive oil.

What’s a serving? One can contains about 3.5 (1/2-cup) servings.

Price per serving: About 28 cents. You can buy a 14.5-ounce can for about $1 on sale (often less for store brands).

Nutrition Info per serving: About 25 calories, 1 gram fiber, 10% Daily Value of vitamin A, and 15% Daily Value of vitamin C.

6. Oranges (extra large navel oranges)

Great for: Snacks, green salads, and fruit salads.

What’s a serving? 1 large or extra large orange.

Price per serving: 40 cents for a large orange and 79 cents for an extra large orange. Oranges sell for around $0.79 per pound, and a large orange is about 1/2 pound, whereas an extra large orange is about 1 pound.

Nutrition Info per serving: (for an 8 ounce orange): 106 calories, 5.5 grams fiber, 10% Daily Value for vitamin A, 200% Daily Value vitamin C, 17% Daily Value for folate, 9% Daily Value for calcium, and 12% potassium.

7. Pears

Great for: Snacks, as an appetizer with cheese, green salads, and fruit salads.

What’s a serving? 1 large pear

Price per serving: about 45 cents for a large pear. Pears sell for about $0.90 per pound, and a large pear weighs about 1/2 pound.

Nutrition Info per serving: 133 calories, 7 grams of fiber, 16% Daily Value for vitamin C, and 8% for potassium.

8. Lentils (dry)

Great for: Soups and stews, cold bean salads, and casseroles.

What’s a serving? 2 ounces (dry)

Price per serving: 14 cents. A 16 ounce bag sells for $1.12 (on sale) and contains eight servings.

Nutrition Info per serving: 195 calories, 14 grams protein, 6 grams fiber, 24% Daily Value for Iron, 10% Daily Value for magnesium and potassium.

9. Pearl Barley (dry)

Great for: Soups and stews, cold salads, and casseroles.

What’s a serving? 2 ounces (dry)

Price per serving: About 12 cents. A 16 ounce bag of dry pearl barley sells for about $0.94 and contains about 8 servings.

Nutrition Info per serving: 199 calories, 9 grams fiber, 2.5 grams soluble fiber, 6 grams protein, 8% Daily Value for iron, and 11% Daily Value for magnesium.

10. Yogurt (plain, lowfat, or fat-free)

Great for: Smoothies, yogurt parfait, dips, and dressings.

What’s a serving? An 8-ounce or 6-ounce container is usually a serving.

Price per serving: 60 cents. This is usually the price for an 8-ounce container of plain yogurt.

Nutrition Info per serving: (for 8 ounces of fat-free plain yogurt): 130 calories, 13 grams of protein, 45% Daily Value for calcium, plus active cultures such as acidophilus and bifidus.

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out / Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out / Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out / Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out / Change )

Connecting to %s

%d bloggers like this: